Przejdź do treści

Noc Nadodrza – miejski festiwal muzyczny

specjalny „alternatywny” plakat namalowała dla nas Julia Sikorska

Zapraszamy na najbardziej miejski festiwal muzyczny we Wrocławiu. Przez całą sobotę, 15 września, wychodzimy z muzyką na ulice Nadodrza – Rydygiera, Pomorską, na podwórko przy Ulicy Ptasiej i do kamienic przy placu św. Macieja.

Koncerty na terenie całego osiedla – nie na scenach festiwalowych, ale też nie w zatłoczonych klubach. Zamiast jednego miejsca ze zmieniającymi się składami mamy do dyspozycji przestrzeń całego Nadodrza, na której tego dnia do głosu dojdzie muzyka.

W galerii DIA Małe Instrumenty zagrają Chopina. Lider zespołu, Paweł Romańczuk tworzy swoje instrumenty w pracowni na Nadodrzu. Przy ulicy Jagiellończyka powstawały nie tylko kompozycje, ale tytułowe „małe instrumenty”, jako zabawa brzmieniem i formą tworzenia muzyki. Później zaś w tej samej przestrzeni porcja muzyki klasycznej – recital pieśni niemieckich w wykonaniu Łukasza Klimczaka, solisty Teatru La Monnale w Brukseli i wrocławskiej pianistki Justyny Skoczek.

Muzyka na Dworcu Nadodrze

Małe Instrumenty staną się eksponatami w galerii sztuki, a w największą salę koncertową osiedla zamieni się przestrzeń Dworca Nadodrze. Odbędzie się tam finał projektu Mikrokoncerty na Nadodrzu – w ramach Mikrograntów ESK przez całe wakacje w nadodrzańskich mieszkaniach odbywały się kameralne koncerty, a na zakończenie akcji dla szerszej publiczności zagra Pola Chobot i Adam Baran. Duet łączy bluesową surowość z łagodną melodyką wokalu, oraz rytmami inspirowanymi muzyką elektroniczną. Występują w coraz bardziej odległych zakątach Polski; jako laureaci Radiowej Trójki wrócili z Festiwalu w Jarocinie, a przed nimi wyprawa do Norwegii na stypendium przyznane przez Europejską Unię Bluesa.

Przed koncertem finałowym na Dworcu Nadodrze zagra międzynarodowa formacja  Los Duendes – zespół celebrujący andaluzyjską muzykę i śpiew. Gitara, cajhon i ekspresyjny śpiew Niño Soto zachęcają do wspólnej zabawy. A wieczorem, po koncertach przestrzeń Dworca zamieni się w parkiet swingowej fajfy – na potańcówkę w stylu lindy hop zaprasza stowarzyszenie Lindy Szau. Będzie okazja do zabawy przy dźwiękach amerykańskich standardów, ale także do nauki – wieczorem odbędzie się wprowadzenie do tańca swingowego.

 

Koncerty na podwórkach

Podczas całej Muzycznej Nocy Nadodrza dźwięki będą dochodzić z każdego zakątka osiedla. Jest to święto muzyki miejskiej, więc występy odbędą się także w tych mniej oczywistych lokacjach: na klatce schodowej kamienicy przy ulicy św. Macieja wystąpi chór Mountfull prezentujący pieśni wielogłosowe. Podwórko na „filmowej” ulicy Ptasiej stanie się areną dla improwizatora saksofonu Taddeusza Szmigla, a po nim chwila spokoju – występ duetu smyczkowego Małgorzaty Wojciechowskiej i Agaty Romejko.

Nadodrze to przede wszystkim przestrzeń tętniąca artystycznym życiem – na podwórkach będzie można spotkać artystów i wziąć udział w otwartych koncertach. Na artystycznym podwórku ulicy Rydygiera – przed Hostelem Hart i Powoli –wystąpi zaś kolorowa załoga Jan i Klan.  Natomiast nad samą rzeką, na plaży Beach Baru zaśpiewa Adrianna Styrcz, łącząc wokal i elektronikę.

Pracownie Artystycznego Nadodrza

Podczas Muzycznej Nocy Nadodrza odbędą się dwa cykle występów dedykowanych wyjątkowym przestrzeniom osiedla. W Macondo odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Solowych Występów Improwizowanych SPADOCHRON. Co godzinę, na innym instrumencie będzie występować inny muzyk – min. werblu, kasetach czy różnego rodzaju przyrządach elektronicznych.

Studio projektowe Zerka przez cały dzień będzie przestrzenią DJskich setów- zarówno w digitalu, jak i analogowym wymiarze. Wystąpią, Seb, TVV, Brat Mat, Ernerst aka Er, Szymek, a gwiazdą klubowego wieczoru będzie pierwszy występ Universal Exports live act – nowego projektu Jacka Dojwy (m.in. Husky) i Marcina Cichego (Meeting by Chance, ½ duetu Skalpel).

Oprócz tego improwizacja związana z artystycznymi miejscami Nadodrza. Dźwięki maszyn introligatorskich w Drukarni oraz premiera płyty z dźwiękami poprzedniej Nocy Nadodrza. Natomiast w Naturze Rzeczy muzyczne akcenty w designie otulone leśnymi melodiami, a w Malumice występ Nadii Szagdaj – wrocławska autorka kryminałów zagra koncert na wiolonczeli.

Do usłyszenia na Nadodrzu!

Skip to content