Przejdź do treści

Nadodrzemieślnicy – wystawa fotografii Michała Medyńskiego

Zapraszamy na wernisaż wystawy Michała Medyńskiego, który przez ostatni rok dokumentował twórczość nadodrzańskich rzemieślników i rzemieślniczek.

Nadodrze to osiedle lokalnych twórców oraz rzemieślników. Mistrzowie i mistrzynie tworzą w swoich zakładach niepowtarzalne przedmioty czerpiące z tradycji osiedla – ale w nowoczesnej formie, korzystając z ekologicznych materiałów.

Nadorzemieślnicy to podsumowanie projektu ukazującego codzienne życie Nadodrza, szczególnie rzemieślnicze zakamarki osiedla. Autor fotografii, Michał Medyński, przez cały 2022 roku odwiedzał nadodrzańskie zakłady i pracownie. Efektem jego pracy jest cykl reportaż, które przedstawiają proces wytwarzania przedmiotów przez nadodrzańskich twórców i twórczynie.

W projekcie zestawiono ze sobą rzemiosło z perspektywy różnych pokoleń – twórczości tradycyjnej, oraz współczesnej. Wykonano 16 reportaży fotograficznych w formie porównania tradycyjnych pracowni rzemieślniczych wraz z nowo powstałymi zakładami, eksponując zależności i kontrasty pomiędzy dwoma pokoleniami rzemieślników.

 Więcej jego prac można obejrzeć na stronach:
https://nadodrzemieslnicy.pl/
https://www.instagram.com/nadodrzemieslnicy


o autorze:

Michał Medyński – fotograf i podróżnik z wyboru, prawnik z wykształcenia, rocznik 1993. Swoje zainteresowanie sztukami wizualnymi i fotografią wykazywał już we wczesnych latach młodzieńczych. Wielokrotnie nagradzany na rozmaitych festiwalach, konkursach i biennale fotograficznych. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Leica Street Photo, edycja VI, VII oraz IX. Od 2012 roku mieszka we Wrocławiu na pograniczu Śródmieścia i Nadodrza. Wciąż jednak jest silnie związany ze swoim miastem rodzinnym – Bolesławcem. Lata 2008 – 2021 przyniosły artyście obfity dorobek artystyczny. Jest laureatem około 35 ogólnokrajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych, festiwali oraz był uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 r. oraz 2022 r.

W kręgu zainteresowań artysty znajdują się takie kierunki jak reportaż fotograficzny, fotografia uliczna, fotografia studyjna i produktowa. Podczas swoich podróży odwiedził niemal wszystkie europejskie kraje, oraz w sumie niespełna 60 państw na Świecie. Do ulubionych kierunków podróżniczych twórcy należy Bliski Wschód, Azja Centralna oraz kraje słowiańskie. W swojej twórczości czerpie inspiracje z malarstwa, kreując minimalistyczne kadry, których częstym tematem jest człowiek w otaczającym go świecie.

kurator wystawy: Jacek Sterczewski

________
Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content