Przejdź do treści

MISTRZOWIE NADODRZA VI

W drugiej połowie maja zapraszamy serdecznie na kolejny cykl warsztatów z nadodrzańskimi rzemieślnikami! To świetna okazja by samodzielnie wykonać prezenty na Dzień Matki i Dzień Dziecka;)

W tej edycji uczestnicy warsztatów będą mieli okazję spróbować swych sił w kilku dziedzinach. Na warsztatach krawieckich będzie można własnoręcznie uszyć torbę, nerkę bądź plecak. W ramach zajęć z introligatorem nauczymy się tradycyjnej metody barwienia papieru i uszyjemy notes. Wraz z naszą jubilerką uczestnicy poznają podstawy wyrobu biżuterii, a w Zakładzie Modena złożą wizytówkę z ruchomych czcionek techniką Gutenberga.  Wraz z doświadczonym tapicerem będzie można odświeżyć swój mebel, a w ramach warsztatów kaligraficznych popracować nad ręcznym pismem przy użyciu stalówki.

 

Zapisy na warsztaty: https://goo.gl/NpB1tv

 

———————————————————————————————————————————————-

WYTWÓRNIA PIECZĄTEK MODENA

W Zakładzie Modena Wojciech Podgajny opowie o swoim fachu, pokaże maszyny i ukryte w szufladach drukarskich czcionki. Wraz z jego pomocą uczestnicy warsztatów zmierzą się ze składem tetkstu i kompozycją układu treści na wizytówce.

Data: I termin: wtorek, 23 maja, 11:00, II termin: czwartek, 25 maja, 11:00, III termin: wtorek, 30 maja, 11:00,  IV termin: czwartek, 1 czerwca, 11:00

Miejsce: Wytwórnia pieczątek Modena, Kazimierza Jagiellończyka 37/1a, Wrocław

Cena: 70 zł (w tym opłata za 100 szt. wizytówek)

Czas trwania warsztatów: 3 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 2

Dodatkowe informacje: Przed przystąpieniem do warsztatów warto przygotować sobie projekt wizytówki. Pan Wojciech dysponuje sporą bazą grafik i czcionek, które można wykorzystać przy pracy, ale jeśli macie już gotowy znak/projekt, który chcielibyście zrealizować w trakcie warsztatów, prześlijcie go na adres: ewa.e.glowacka@gmail.com i przygotujemy formę! (ten element jest dodatkowo płatny. Wykonujemy go w zewnętrzej firmie i koszt polimeru 4x4cm to ok. 25zł)

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE: PAPIER MARMURKOWY

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię oraz technologię związaną z tradycją barwienia papieru, obejrzą przykłady papierów marmurkowych wykonanych w różnych technikach. Poznają jego zastosowanie w introligatorstwie i metodę wykonania. Każdy będzie miał możliwość własnoręcznego wykonania kilku arkuszy papieru marmurkowego na tzw. sztywnym podkładzie.

Andrzej Włodarski jest bibliofilem, konserwatorem książek i kolekcjonerem ekslibrisów. Introligatorstwem zajmuje się od 1963r. Zawodu uczył się od lwowskich mistrzów, którzy po wojnie osiedlili się we Wrocławiu: Antoniego Kędzierskiego i Jana Dorosza, ucznia Aleksandra Semkowicza. Pracował m.in. w Bibliotece zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Bibliotece Rejonowej Wrocław – Fabryczna gdzie wraz z dyrektorem Ryszardem Turkiewiczem prowadził Galerię Małych Form Graficznych AS. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie swoją wiedzę introligatorską przekazuje studentom projektowania książki. Wraz z nimi realizuje unikatowe wydawnictwa i publikacje.

Data: piątek, 26  maja,  godz. 17:00

Cena: 50 zł (materiały w cenie)

Miejsce: Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5

Czas trwania warsztatów:  2 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 10

Dodatkowe informacje: Na warsztaty warto przynieść fartuszek lub robocze ubranie. Istnieje duże prawdopodobieństwo zachlapania się farbą:)

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE Z  ANDRZEJEM  WŁODARSKIM

W trakcie intensywnych warsztatów introligatorskich uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się podstaw oprawy I szycia książek: stosowanych materiałów, technik i narzędzi. Po wstępie teoretycznym każdy będzie miał możliwość wykonania autorskiego  notesu w twardej oprawie pod czujnym okiem doświadczonego rzemieślnika.

Andrzej Włodarski jest bibliofilem, konserwatorem książek i kolekcjonerem ekslibrisów. Introligatorstwem zajmuje się od 1963r. Zawodu uczył się od lwowskich mistrzów, którzy po wojnie osiedlili się we Wrocławiu: Antoniego Kędzierskiego i Jana Dorosza, ucznia Aleksandra Semkowicza. Pracował m.in. w Bibliotece zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Bibliotece Rejonowej Wrocław – Fabryczna gdzie wraz z dyrektorem Ryszardem Turkiewiczem prowadził Galerię Małych Form Graficznych AS. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie swoją wiedzę introligatorską przekazuje studentom projektowania ksiażki. Wraz z nimi realizuje unikatowe wydawnictwa i publikacje.

Data: piątek, 2 czerwca, godz. 17:00

Cena: 70 zł (materiały w cenie)

Miejsce: Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5

Czas trwania warsztatów:  3-4 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 5

———————————————————————————————————————————————- 

WARSZTATY JUBILERSKIE

Podczas warsztatów w pracowni jubilerskiej Kasi Zięby będziecie mogli wejść do świata, jeszcze niedawno, mocno strzeżonego dla złotników, owianego mgłą magii i tajemnicy. Każdy uczestnik wykona miedzianą obrączkę na wymiar swojego palca, oraz parę kolczyków przy zastosowaniu tradycyjnych technik jubilerskich. Na tym etapie zapoznacie się z podstawowymi narzędziami i maszynami, BHP pracowni oraz zdobędziecie umiejętności podstawowej obróbki metalu, lutowania palnikiem, techniki tłoczenia, aplikacji oraz szlifowania, polerowania, oksydowania i zabezpieczania miedzi.

Plan warsztatu:

– Zapoznanie z pracownią jubilerską – BHP pracowni, obsługa podstawowych narzędzi i maszyn

– Wykonanie obrączki miedzianej z tłoczonym wzorem

– Zaprojektowanie i wykonanie fakturowanych kolczyków z wykorzystaniem techniki aplikacji – praca w miedzi i mosiądzu.

Data: I termin: środa 24 maja, godz. 13:00, II termin: sobota, 27 maja, godz. 11:00

Miejsce: pracownia Kasi Zięby, ul. Gądowska 20, Wrocław

Cena: 210zł (cena uwzględnia wszystkie materiały)

Czas trwania warsztatów:  4-5 godzin

Przewidziana ilość miejsc: 3

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY TAPICERSKIE

Przynieś własny mały mebel np. krzesło, pufę, bądź taboret i przy pomocy Anatola Korolczuka nadaj mu drugie życie. Uczestnicy poznają tajniki pracy tapicera, a każdy wyjdzie z własnym odnowionym meblem.

Anatol Korolczuk swój pierwszy warsztat założył po 5 latach nauki. Jak mówi, największą satysfakcję dają mu stare meble, które mają duszę, a każdy z nich jest jednostkowy. Kim jest tapicer?  Według Pana Anatola to artysta, matematyk, krawiec, stolarz, ślusarz oraz spawacz. Rzemieślnik, który robi wszystko. Ma zmysł estetyczny i zdolności manualne.

Tkaniny oraz materiały wypełniające dostępne są na miejscu (ich koszt to mniej więcej 50zł, płatne na miejscu). Istnieje także możliwość pracy na własnych materiałach.

Data: środa, 24 maja, godz. 11:00

Cena: 120 zł (plus koszt materiałów, 50-100zł, płatne na miejscu)

Miejsce: Zakład Tapicerski Anatol, ul. K. Jagiellończyka 7, Wrocław

Czas trwania warsztatów: 4-5 godzin

Przewidziana ilość miejsc: 3

Dodatkowe informacje: Przed przystąpieniem do warsztatów warto parę dni wcześniej odwiedzić warsztat Pana Anatola i przejrzeć katalogi tkanin tapicerskich: być może “tą jedyną” trzeba będzie wcześniej zamówić, aby dotarła na miejsce na czas. Jeśli chcecie pracować na własnych materiałach, to warto je wcześniej skonsultować z Panem Anatolem.

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY KRAWIECKIE

Warsztaty odbędą się w przestrzeni spółdzielni socjalnej PANATO. Będzie to okazja nie tylko do nauki podstaw szycia, ale również zapoznania się z działaniami tego miejsca. Warsztaty poprowadzi Iwona Szabarkiewicz, która wraz z Dorotą Gawarkiewicz od kilku lat prowadzi w Panato pracownię krawiecką Panato Szycie. http://panatoszycie.com/ Specjalizują sie w szyciu produktów promocyjnych, torebek i plecaków, ale także nerek, pokrowców i odzieży. Bardzo często wykorzystują tkaniny zaprojektowane i wydrukowane w pracowni sitodruku Panato Sito.

Wszystkie materiały i akcesoria zapewnia pracownia.

Data: I termin: sobota, 27 maja, godz. 11:00 (Uszyjemy torbę lub etui na laptopa z filcu)

II termin: sobota, 27 maja, godz. 15:00 (Uszyjemy plecak lub nerkę na biodro)

Cena: 140 zł (wszystkie materiały w cenie)

Miejsce: Spółdzielnia Socjalna Panato ul. Jedności Narodowej 68 A (oficyna)

Czas trwania warsztatów: 3 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 5

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY KALIGRAFICZNE

W trakcie dwugodzinnych warsztatów kaligrafii, uczestnicy będą mogli nauczyć się podstaw w posługiwaniu się stalówką zamocowaną do obsadki i maczaną w atramencie. Tradycyjna technika, którą posługiwali się jeszcze nasi dziadkowie i pradziadkowie, obecnie jest stosowana w ręcznie wykonywanych kartkach okolicznościowych, plakatach i grafikach. Na warsztat bierzemy klasyczny styl pisma Copperplate, czyli XVII-wieczny krój z charakterystycznymi zawijasami.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Rohleder, która pasjonuje się kaligrafią od ponad 4 lat. Odkąd spróbowała tej sztuki ciągle czegoś uczy, robi prace, poszukuje materiałów i nowych technik.

Data: I termin: wtorek, 16 maja, godz. 17:00

II termin: wtorek, 30 maja, godz. 17:00

Cena: 40 zł (wszystkie materiały w cenie)

Miejsce: Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5

Czas trwania warsztatów: 2 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 10

———————————————————————————————————————————————-

 

Patronuje nam:

POLSKA MAPA RZEMIEŚLNIKÓW

Skip to content