Przejdź do treści

Gdzie szukać niemieckich śladów?

Kamienice to dzieła niemieckiej architektury secesyjnej. Namacalnym dowodem, który przypomina nam o przeszłości miasta Breslau są niemieckie napisy widoczne na murach. Kiedyś zamalowywane, teraz coraz częściej odnawiane i eksponowane – przyciągają uwagę osób zainteresowanych niełatwą i wielonarodową historią naszego miasta.


Mapa niemieckich śladów – Spod tynku patrzy Breslau

Spod tynku patrzy Breslau to inicjatywa Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza. A dokładniej – jest to mapa zbierająca rozproszoną wiedzę o niemieckich szyldach, inskrypcjach i wszelkich przedwojennych epigrafach, które zachowały się do dziś we Wrocławiu i innych dolnośląskich miejscach.

Jak piszą autorzy na stronie projektu: Wiedza o niemieckich znakach graficznych i treściach, które wciąż można spotkań w przestrzeni publicznej Wrocławia jest chaotyczna, nieusystematyzowana i wciąż mało znana. A jednocześnie to szalenie ciekawa forma obcowania z historią miasta. To także zasób ulotny, zanikający, zagrożony – postanowiliśmy więc zmapować to, co można wciąż znaleźć w przestrzeni publicznej stolicy Dolnego Śląska.

Wydano mapę, którą można bezpłatnie odebrać we wrocławskiej księgarni Tajne Komplety. Oprócz ponad 200 lokalizacji, gdzie ślady po Breslau wciąż patrzą spod tynku, spoglądają na nas przy kościołach, mijamy je na co dzien na chodnikach, ulicach – mapę uzupełnia tekst opracowany przez Macieja Wlazłę w polskiej i niemieckiej wersji językowej. Ów tekst przybliża m.in. historię „odniemczania” Wrocławia.


Skip to content