Przejdź do treści

1.07 Jolanta Sakowska i Joanna Wyrwa (Osobliwy Audiospacer po Nadodrzu)

Wędrując z siódmym odcinkiem Podcastu o Nadodrzu posłuchamy o szpitalu przy ul. Rydygiera, a także o historii muralu na rogu ulic Pomorskiej i Cybulskiego.

Jolanta Sakowska opowiada o komunistycznej codzienności Nadodrza na przykładzie zmieniających się losów szpitala sióstr Boromeuszek. Z kolei Joanna Wyrwa działajaca w Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina” przypomina czasy początków rewitalizacji Nadodrza i przygód aktywistów na dachach Nadodrza – co ilustruje utwór literacki Juliana Przybosia.

>>> Nadodrzański Podcast to opowieści mieszkańców o swoim osiedlu.
Chcemy przedstawić historię Nadodrza w formie opowieści nagranych o tym miejscu: będą opowieści związane z historią, wydarzeniami kulturalnymi, filmami kręconymi na osiedlu i muzyką tworzoną na Nadodrzu.

>>> Rozpoczynamy Osobliwym Audiospacerem po Nadodrzu, zrealizowanym we współpracy z Wrocławskim Teatrem Radioaktywnym jest o ludziach, którzy Nadodrze znają jak własną kieszeń, którzy tam tworzą i którzy o tym opowiedzą.

Narracja stworzona przez Michała Występka i Pawła Krawczyka wybrzmi głosem Aleksandry Listwan. Opracowanie muzyczne: Karol Skrzypiec. Wszystkie nagrania wokalne dokonane zostały w studiu pracowni muzycznej przy ul. Paulińskiej 4/8. Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław.

>>>Jola Sakowska – pedagog, autorka licznych projektów z zakresu edukacji kulturalnej. Zaangażowana w program rewitalizacji dzielnicy Nadodrze we Wrocławiu, gdzie kieruje pozarządowym domem kultury Dom Sztuki PajdArt według autorskiego programu oraz prowadzi projekty z zakresu edukacji kulturalnej oraz animacji społeczno-kulturalnej. Organizatorka wydarzeń kulturalnych, od momentu powstania prezes Towarzystwa Kultury Czynnej, w latach 70tych brała udział w działaniach parateatralnych Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Obecnie prowadzi międzypokoleniową grupę teatralną we Wrocławiu.

>>> Joanna Wyrwa – Tworzy, organizuje i koordynuje projekty z zakresu sztuki zaangażowanej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W 2015 r. stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Edukacji Kulturalnej. W ramach stypendium zrealizowała serię filmów dokumentalnych o rewitalizacji społecznej i miejskiej, inspirowanej i bazującej na sztuce i zaangażowaniu społecznym. Twórczyni i liderka Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina” oraz współtwórczyni firmy Rolling Stream.

Skip to content