Przejdź do treści

Porządkowanie parkowania na Nadodrzu

Kolejne ulice na terenie Nadodrza stają się obszarem Strefy Płatnego Parkowania. Przy chodnikach oznaczana jest przestrzeń dla samochodów, pojawiają się parkomaty. Co oznacza to dla zmotoryzowanych użytkowników dróg i jak można parkować na nowych zasadach? 

Co to jest Strefa Płatnego Parkowania?

Strefa Płatnego Parkowania to obszar na terenie osiedla, na którym obowiązuje opłata za postój samochodów. W Strefie mogą parkować osoby, które zapłacą za pojedynczy postój, lub posiadają wykupiony abonament. Osoby, które mieszkają na terenie Nadodrza mają możliwość wykupienia abonamentu na parkowanie na swoim osiedlu – w opcji rocznej opłata za parkowania wynosi niecałe 10 zł za miesiąc. 

Ile kosztuje parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania? 

Mieszkańcy wybranych odcinków ulic, posiadający meldunek stały bądź tymczasowy, mogą wykupić abonament w cenie 10 zł. za miesiąc lub 100 zł za rok (na pierwszy pojazd). 

Cena za pojedynczy postój w Strefie wynosi 3,00 zł za 1. godzinę postoju, 3,10 zł za kolejną i zwiększa się nieznacznie w zależności od tego, ile godzin korzysta się z miejsca parkowania. Opłata abonamentowa za drugi pojazd wynosi dwukrotność podanych wcześniej kwot. 

Dlaczego wprowadzono Strefę Płatnego Parkowania?

Celem wprowadzenia Stref Parkowania jest uporządkowanie zasad parkowania i udostępnienie miejsc parkingowych dla mieszkańców i mieszkanek osiedla. 

Obszar Strefy Płatnego Parkowania został poszerzony decyzją Rady Miejskiej Wrocławia w 2019 r., w wyniku prowadzonych wcześniej konsultacji społecznych. Na mapie obejmuje on obecnie praktycznie całe wrocławskie śródmieście, jednak płatne miejsca postojowe w nowych granicach strefy wyznaczane są we współpracy z Radami Osiedli.

Dlaczego na osiedlu jest tak mało miejsc parkingowych?

Nadodrze jest osiedlem z zachowaną zabudową secesyjną. Możemy pochwalić się pięknymi kamienicami oraz rozległymi terenami zielonymi, ale trzeba przyznać, że przedwojenni architekci nie planowali zbyt wielu miejsc dla samochodów. 

Z wielu miejsc parkingowych korzystają nie tylko mieszkańcy i mieszkanki osiedla, ale także inne osoby. Na Nadodrzu mamy kilka dużych firm, których pracownicy przyjeżdżają do pracy samochodami. Ponadto Nadodrze jest osiedlem umiejscowionym bardzo blisko centrum i często staje się bazą wypadową dla turystów oraz gości. To wszystko sprawia, że sytuacja osiedla jest dość wyjątkowa i wymaga szczególnej uwagi w uporządkowaniu wykorzystania nielicznych miejsc parkingowych. 

Strefa dla przedsiębiorców 

Abonament na korzystanie ze Stref Płatnego Parkowania dostępny jest także dla osób, które nie są zameldowane we Wrocławiu, lub prowadzą w mieście swoją działalność gospodarczą. W tym przypadku płatność za taki abonament wynosi 200 zł za jeden miesiąc lub 2000 zł za cały rok. Jednak abonament nie jest przypisany do konkretnego osiedla – posiadając jakikolwiek abonament można korzystać ze Stref Płatnego Parkowania na terenie całego miasta. 

Jakie korzyści ze Strefy Płatnego Parkowania? 

Wprowadzenie regulacji dotyczących uporządkowania parkowania na terenie osiedla docelowo poprawi komfort korzystania z chodników i powiększy przestrzeń przed samymi lokalami użytkowymi. Nad zasadami organizacji Stref Parkowania czuwa wrocławska Oficer Piesza – ważne jest, aby samochody nie wjeżdżały w miejsca gdzie nie mają dostępu. 

Opłaty pobierane z opłat Strefy Płatnego Parkowania “wracają” na osiedla – najpierw przeznaczone są na uporządkowanie miejsc parkingowych, a w dłuższej perspektywie, mogą posłużyć do finansowania inwestycji infrastrukturalnych na terenie osiedla.


Informator na temat Stref Płatnego Parkowania

W nawiązaniu do dyskusji na temat Stref Płatnego Parkowania, Urząd Miasta (a dokładnie: Biuro Zrównoważonej Mobilności) przygotowało informator dla mieszkańców i mieszkanek osiedli. Są tam dokładnie opisane m.in. kwestie opłat za parkowanie oraz abonament, parkowanie w podwórkach, ilość miejsc postojowych na ulicach i przykłady tego, co może wpłynąć na poprawę dostępności miejsc do parkowania.

Skip to content