Przejdź do treści

Nadodrze z pamięci

W najbliższą sobotę o godzinie 18:00 w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze odbędzie się drugie z serii cyklicznych spotkań z pierwszymi powojennymi mieszkańcami osiedla Nadodrze. Spotkanie organizowane jest przez Zgromadzenie Seniorów, które powstało i działa przy Infopunkcie. Członkowie Zgromadzenia są bezpośrednimi świadkami powojennej historii Nadodrza i chcieliby zaprosić pozostałych mieszkańców Osiedla do wędrówki po powojennych ulicach.

Spotkanie będzie miało charakter wspomnień o powojennym Wrocławiu, a w nim szczególnie Nadodrzu. Prezentować będziemy fragmenty archiwalnych filmów o Wrocławiu i zdjęć prezentujących nieistniejące już miejsca: nadodrzańskie piwiarnie, restauracje, zakłady usługowe, dwujęzyczne witryny i zabytkowe kontuary. Pracę archiwisty wykonał Pan Wojciech Mach, wodzirej i dziennikarz radiowy i prasowy, który poprowadzi spotkanie wraz z Romanem Płatkiem, wrocławianinem, biblioterapeutą, prowadzącym na Nadodrzu czytelnię kombatanta przy Związku Sybiraków III RP. Obaj panowie są aktywnymi członkami Zgromadzenia Seniorów.

Po wojnie Nadodrze zapełniało się przede wszystkim przesiedleńcami ze Wschodu, szczególnie ze Lwowa. Ulica Jedności Narodowej i Poniatowskiego zasiedlane były przez Pionierów wrocławskich. Tam też powstał pierwszy urząd miejski, pierwsza powojenna poczta oraz pierwsza siedziba Milicji Obywatelskiej. Zależy nam by wspomnieniami sięgnąć właśnie do tamtych czasów. Zwracamy się w związku z tym do mieszkańców Nadodrza by przynieśli swoje pamiątkowe zdjęcia rodzinne, zwłaszcza wykonywane właśnie na Osiedlu. Oczywiście będzie czas dla naszych gości na wzruszenia, wspominanie tamtych lat, tradycji lwowsko-nadodrzańskiej oraz na anegdoty – zapewnia Wojciech Mach.

Dla naszych gości przygotowaliśmy także quiz wiedzy historycznej o Wrocławiu i Nadodrzu z nagrodami. Nagrodami będą książki dr Kamili Kamińskiej „Życie po życiu kamienic”, a także ceramiczne wyroby rękodzielnicze z dwóch nadodrzańkich pracowni – Galerii Nado, zlokalizowanej przy pl. Św. Macieja 10 i pracowni 4 Sztuki, przy Jagiellończyka 9/1.

Zdjęcia ilustrujące pochodzą z portalu Wratislaviae Amici

Wrocław i Nadodrze z pamięci 

23 marca 2013, godzina 18:00
Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze

Skip to content