Przejdź do treści

Nadodrze z pamięci

Nadodrze z Pamięci to projekt realizowany przez Romana Płatka z Rady Seniorów, działających przy Infopunkcie Nadodrze. Realizowany jest w ramach dofinansowania z NCK DomKultury +. 

Projekt „Nadodrze z Pamięci” to pierwszy krok do zebrania pamiątek i podwalin Muzeum Mieszczaństwa, które docelowo ma powstać na Nadodrzu. Muzeum ma na celu utrwalenie i zaprezentowanie zetknięcia się dwóch kultur – niemieckiej i polskiej w przełomowym momencie dla obu narodów (zakończenie II wojny światowej). Projekt polega na zbieraniu wspomnień, zdjęć i przedmiotów codziennego użytku, które są nośnikami powojennej historii wrocławian, którzy osiedlali się na terenie dzisiejszego Nadodrza.

W ramach projektu zaplanowany jest cykl spotkań warsztatowych związanych z wspomnieniami najstarszych mieszkańców Nadodrza. Przy długim, wspólnym stole będziemy zbierać się z mieszkańcami i rozmawiać o przyniesionych przez nich pamiątkach, zdjęciach, archiwalnych dokumentach a także każdym cennym przedmiocie ze względów sentymentalnych. Zapraszamy mieszkańców do dzielenia się z nami ich historią.

Wspomnienia i najciekawsze opowieści zostaną zarejestrowane kamerą i archiwizowane jako żywa historia pierwszych osadników na Nadodrzu, co także może w przyszłości stać się częścią ekspozycji muzealnej. W trakcie warsztatów powstanie kronika wspomnień, w której mieszkańcy będą mogli opisywać swoje przeżycia i refleksje.

Projekt skierowany będzie również dla młodszych mieszkańców osiedla, których zaprosimy do uczestnictwa w zabawach edukacyjnych takich jak konkursy terenowe, polegające na odnajdowaniu detali architektonicznych w przestrzeni Nadodrza.

W czasie trwania warsztatów rozwieszona będzie wielkoformatowa mapa Nadodrza (same kontury i strategiczne miejsca), na których mieszkańcy będą mogli dopisywać swoje wspomnienia, doklejać zdjęcia, zaznaczać nieistniejące miejsca.

WE WRZEŚNIU ZAPRASZAMY NA 3 SPOTKANIA:

17 września, godz.: 15:00 – pl. Św. Macieja

(w Klubie pod Kolumnami w razie deszczu)

Goście specjalni:

Jerzy Sznerch – przew. Rady Osiedla Nadodrze

Jolanta Mikulska – mieszkanka Nadodrza, przewodnik PTTK

Prowadzenie:

Leszek Budrewicz

22 września, godz.: 14:00 – Park Staszica (przy fontannie)

29 września, godz.: 12:00 – Górka Słowiańska

Pamiątki można przynosić także do Infopunktu Nadodrze od 9:00 do 17:00 każdego dnia. Poniżej zdjęcia naszych dotychczasowych zbiorów. Wystawę zebranych pamiątek będzie można oglądać w Infopunkcie przez cały październik. 

Skip to content