Przejdź do treści

MISTRZOWIE NADODRZA VII – edycja świąteczna!

Zapraszamy serdecznie na jesienno-zimowy cykl warsztatów z nadodrzańskimi rzemieślnikami! Zacznij tworzyć prezenty świąteczne dla siebie lub swoich bliskich już teraz, by jak prawdziwe pierniki, miały czas, by dojrzeć i nabrać smaku.

W tej edycji uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zdobyć umiejętności jubilerskie, zecerskie, krawieckie, introligatorskie, kaligraficzne i szydełkowe. Wraz z naszą jubilerką uczestnicy poznają podstawy wyrobu biżuterii,  w Zakładzie Modena złożą wizytówkę z ruchomych czcionek techniką Gutenberga, na warsztatach krawieckich uszyją torbę, nerkę bądź plecak. W ramach zajęć z introligatorem nauczymy się tradycyjnej metody barwienia papieru i uszyjemy notes, na warsztatach kaligraficznych popracujemy nad ręcznym pismem przy użyciu stalówki, a podczas zajęć z szydełkowania stworzymy cudowne “włóczaki”, które ucieszą nie tylko dzieciaki. Program warsztatów nie jest zamknięty – szykujemy dla Was również przedświąteczne niespodzianki!

Zapisyhttps://goo.gl/forms/7gxXRe3Z0MioEXLk1

—————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY JUBILERSKIE

Podczas warsztatów w pracowni jubilerskiej Kasi Zięby będziecie mogli wejść do świata, jeszcze niedawno, mocno strzeżonego przez złotników, owianego mgłą magii i tajemnicy!  Każdy uczestnik wykona miedziany pierścionek na wymiar swojego palca, oraz parę kolczyków bądź naszyjnik przy zastosowaniu tradycyjnych technik jubilerskich.

Warsztat podstawowy

Na tym etapie zapoznamy się z podstawowymi narzędziami i maszynami, BHP pracowni oraz zdobędziemy umiejętności podstawowej obróbki metalu, lutowania palnikiem, techniki tłoczenia, aplikacji oraz szlifowania, polerowania, oksydowania i zabezpieczania miedzi.

Plan warsztatu:

  • Zapoznanie z pracownią jubilerską- BHP pracowni, obsługa podstawowych narzędzi i maszyn.
  • Wykonanie obrączki miedzianej z tłoczonym wzorem.
  • Zaprojektowanie i wykonanie fakturowanych kolczyków z wykorzystaniem techniki aplikacji – praca w miedzi i mosiądzu.

Warsztat dla zaawansowanych – technika kameryzacji  

Tworzymy komplet biżuterii: naszyjnik z zakutym kamieniem, czyli oprawiamy kaboszon w miedź, oraz kolczyki, pierścionek lub broszkę.

Jest to etap nieco trudniejszy, koncentrujemy się na zaprojektowaniu kompletu biżuterii, składającego się z elementów korespondujących ze sobą pod kątem techniki, stylistyki. Według uznania będziemy wykorzystywać techniki aplikacji, fakturowania, ażuru.

Warsztat świąteczny

Świąteczne anioły – przygoda z emaliami jubilerskimi.

Podczas zajęć świątecznych wykonamy z miedzi zawieszki, kolczyki przedstawiające anioły.  Anioły będą wycinane w miedzi, lutowane, zdobione emaliami jubilerskimi. Całość zostanie zabezpieczona przed utlenianiem, by zachowała piękny efekt 🙂

Podczas trwania warsztatów przewidziany jest poczęstunek: kawa, herbata, ciasteczka.

Data: I termin: sobota 4 listopada, godz. 11:00 (warsztat podstawowy)

II termin: sobota, 18 listopada, godz. 11:00 (warsztat podstawowy)

III termin: sobota, 2 grudnia, godz. 11:00 (warsztat dla zaawansowanych)

IV termin: sobota 2 grudnia, godz.11:00 (warsztat świąteczny)

Miejsce: pracownia Kasi Zięby, ul. Gądowska 20, Wrocław

Cena: 210zł (cena uwzględnia wszystkie materiały)

Czas trwania warsztatów:  4-5 godzin

Przewidziana ilość miejsc: 3

—————————————————————————————————————————————-

WYTWÓRNIA PIECZĄTEK MODENA

W Zakładzie Modena Wojciech Podgajny opowie o swoim fachu, pokaże maszyny i ukryte w szufladach drukarskich czcionki. Wraz z jego pomocą zmierzymy się ze składem tekstu i kompozycją układu treści na wizytówce.

Data: I termin: czwartek, 9 listopada, 11:00

II termin: czwartek, 23 listopada, 11:00

III termin: czwartek, 7 grudnia, 11:00

Miejsce: Wytwórnia pieczątek Modena, Kazimierza Jagiellończyka 37/1a, Wrocław

Cena: 70 zł (w tym opłata za 100 szt. wizytówek)

Czas trwania warsztatów: 3 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 2

Dodatkowe informacje: Przed przystąpieniem do warsztatów warto przygotować sobie projekt wizytówki. Pan Wojciech dysponuje sporą bazą grafik i czcionek, które można wykorzystać przy pracy, ale jeśli macie już gotowy znak/projekt, który chcielibyście zrealizować w trakcie warsztatów, prześlijcie go na adres: mistrzowienadodrza.2017@gmail.com i przygotujemy formę! (ten element jest dodatkowo płatny. Wykonujemy go w zewnętrzej firmie i koszt polimeru 4x4cm to ok. 25zł)

—————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY KRAWIECKIE

Warsztaty odbędą się w przestrzeni spółdzielni socjalnej PANATO. Będzie to okazja nie tylko do nauki podstaw szycia, ale również zapoznania się z działaniami tego miejsca. Warsztaty poprowadzi Iwona Szabarkiewicz, która wraz z Dorotą Gawarkiewicz od kilku lat prowadzi w Panato pracownię krawiecką Panato Szycie. http://panatoszycie.com/ Specjalizują się w szyciu produktów promocyjnych, torebek i plecaków, ale także nerek, pokrowców i odzieży.

Wszystkie materiały i akcesoria zapewnia pracownia.

Data: I termin: piątek, 10 listopada, godz. 17:00 (torba lub etui na laptopa z filcu)

II termin: piątek, 17 listopada, godz. 17:00 (sznurkowy plecak rowerowy)

III termin: piątek, 24 listopada, godz. 17:00 (nerka rowerowa z kodury)

IV termin: piątek, 1 grudnia, godz. 17:00 (czapeczka kolarska)

Cena: 140 zł (wszystkie materiały w cenie)

Miejsce: Spółdzielnia Socjalna Panato ul. Jedności Narodowej 68 A (oficyna)

Czas trwania warsztatów: 3 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 5

—————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE Z  ANDRZEJEM  WŁODARSKIM – ALBUM Z PAPIERU CZERPANEGO

W trakcie intensywnych, dwudniowych warsztatów introligatorskich nauczymy się podstaw oprawy i szycia albumów z papieru czerpanego: stosowanych materiałów, technik i narzędzi. Po wstępie teoretycznym oraz zapoznaniu się z różnorodnymi rodzajami papierów, przywiezionymi przez Pana Andrzeja z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, każdy będzie miał możliwość wykonania oryginalnego, szytego albumu w twardej oprawie – doskonałego prezentu dla kogoś wyjątkowego!

Andrzej Włodarski jest bibliofilem, konserwatorem książek i kolekcjonerem ekslibrisów. Introligatorstwem zajmuje się od 1963r. Zawodu uczył się od lwowskich mistrzów, którzy po wojnie osiedlili się we Wrocławiu: Antoniego Kędzierskiego i Jana Dorosza, ucznia Aleksandra Semkowicza. Pracował m.in. w Bibliotece zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Bibliotece Rejonowej Wrocław – Fabryczna gdzie wraz z dyrektorem Ryszardem Turkiewiczem prowadził Galerię Małych Form Graficznych AS. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie swoją wiedzę introligatorską przekazuje studentom projektowania książki. Wraz z nimi realizuje unikatowe wydawnictwa i publikacje.

Data: 8 i 15 grudnia ( warsztat dwudniowy)

Cena: 120 (materiały w cenie)

Miejsce: Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5

Czas trwania warsztatów:  3 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 7

—————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY TWORZENIA NADODRZAŃSKICH KUBKÓW

W trakcie półtoragodzinnych warsztatów ozdobimy białe kubki nadodrzańską typografią, korzystając z retro techniki kalkomanii. Jeśli kochasz naszą magiczną dzielnicę, kubka z charakterystycznymi szyldami i nazwami ulic nie może zabraknąć w Twoim kredensie! Zaproś ulubione miejsca Nadodrza na…herbatę. 😉

Warsztaty odbędą się w pracowni MaluMika – pierwszej we Wrocławiu pracowni, gdzie pod okiem Amandy Anthony można własnoręcznie ozdobić ceramikę.

Data: I termin: czwartek, 9 listopada, godz. 17:00

II termin: czwartek, 30 listopada, godz. 17:00

III termin: czwartek, 14 grudnia, godz. 17:00

Cena: 20 zł (w cenie 1 kubek+zestaw grafik)

Miejsce: MaluMika ul. Jagiełły 3/5

Czas trwania warsztatów: 1,5 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 10

—————————————————————————————————————————————-

WŁÓCZAKI- SZYDEŁKOWANIE ZABAWEK

Stwórz od podstaw własną szydełkową zabawkę razem z Włóczakami! Podczas zajęć będzie można się dowiedzieć czym jest magiczne oczko, a także poznać podstawowe techniki szydełkowania takie jak słupki, półsłupki, czy oczka ścisłe. Uczestnicy stworzą także zabawkę, którą będą mogli zabrać do domu.

Włóczaki by Wiesinek to zabawki wykonane z różnych włóczek. Ich autorka szydełkuje od dziecka, od niedawna jej zabawki można kupić. Teraz postanowiła się podzielić swoją wiedzą o tym powoli już zapomnianym rzemiośle.

Data: I termin: czwartek, 16 listopada, godz. 17:30

II termin: czwartek, 7 grudnia, godz. 17:30

Cena: 60 zł (cena uwzględnia wszystkie materiały)

Miejsce:  Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5/1, Wrocław

Czas trwania warsztatów:  3 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 10

 

Skip to content