Przejdź do treści

MISTRZOWIE NADODRZA V

 

Na przełomie marca i kwietnia rozpoczynamy kolejny cykl warsztatów z nadodrzańskimi rzemieślnikami!

Poznaj tajniki tradycyjnego rzemiosła, podejrzyj mistrzów z Nadodrza przy pracy, zobacz działanie zabytkowych maszyn. Zrób własny papier marmurkowy, poznaj podstawy jubilerstwa lub szydełkowania i złóż wizytówkę z ruchomych czcionek techniką Gutenberga. Zobacz, jak pracuje tapicer i wraz z nim odśwież swój mebel. Opraw swoją ulubioną grafikę w warsztacie ramiarskim, a w trakcie warsztatów introligatorskich zrób swój własny notes!

 

WYTWÓRNIA PIECZĄTEK MODENA

W Zakładzie Modena Wojciech Podgajny opowie o swoim fachu, pokaże maszyny i ukryte w szufladach drukarskich czcionki. Przy jego pomocy złożymy tradycyjną metodą wizytówki a także własnoręcznie wyprodukujemy pieczątkę!

Data: I termin: wtorek, 28 marca, 11:00, II termin: czwartek, 30 marca, 11:00, III termin: wtorek, 4 kwietnia,11:00,  IV termin: czwartek, 6 kwietnia, 11:00

Miejsce: Wytwórnia pieczątek Modena, Kazimierza Jagiellończyka 37/1a, Wrocław

Cena: 70 zł (w tym opłata za 100 szt. wizytówek oraz pieczątkę)

Czas trwania warsztatów: 3 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 2

Dodatkowe informacje: Przed przystąpieniem do warsztatów warto przygotować sobie projekt wizytówki i pieczątki. Pan Wojciech dysponuje sporą bazą grafik i czcionek, które można wykorzystać przy pracy, ale jeśli macie już gotowy znak/projekt, który chcielibyście zrealizować w trakcie warsztatów, prześlijcie go na adres: ewa.e.glowacka@gmail.com i przygotujemy formę!

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE / PAPIER MARMURKOWY  Z ANDRZEJEM WŁODARSKIM 

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię oraz technologię związaną z tradycją barwienia papieru, obejrzą przykłady papierów marmurkowych wykonanych w różnych technikach. Poznają jego zastosowanie w introligatorstwie i metodę wykonania. Każdy będzie miał możliwość własnoręcznego wykonania kilku arkuszy papieru.

Andrzej Włodarski jest bibliofilem, konserwatorem książek i kolekcjonerem ekslibrisów. Introligatorstwem zajmuje się od 1963r. Zawodu uczył się od lwowskich mistrzów, którzy po wojnie osiedlili się we Wrocławiu: Antoniego Kędzierskiego i Jana Dorosza, ucznia Aleksandra Semkowicza. Pracował m.in. w Bibliotece zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Bibliotece Rejonowej Wrocław – Fabryczna gdzie wraz z dyrektorem Ryszardem Turkiewiczem prowadził Galerię Małych Form Graficznych AS. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie swoją wiedzę introligatorską przekazuje studentom projektowania książki. Wraz z nimi realizuje unikatowe wydawnictwa i publikacje.

Data: piątek, 31 marca, godz. 17:00

Cena: 50 zł

Miejsce: Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5

Czas trwania warsztatów:  2 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 10

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE Z  ANDRZEJEM  WŁODARSKIM

W trakcie intensywnych warsztatów introligatorskich uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się podstaw oprawy I szycia książek: stosowanych materiałów, technik i narzędzi. Po wstępie teoretycznym każdy będzie miał możliwość wykonania autorskiego  notesu w twardej oprawie pod czujnym okiem doświadczonego rzemieślnika.

Andrzej Włodarski jest bibliofilem, konserwatorem książek i kolekcjonerem ekslibrisów. Introligatorstwem zajmuje się od 1963r. Zawodu uczył się od lwowskich mistrzów, którzy po wojnie osiedlili się we Wrocławiu: Antoniego Kędzierskiego i Jana Dorosza, ucznia Aleksandra Semkowicza. Pracował m.in. w Bibliotece zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Bibliotece Rejonowej Wrocław – Fabryczna gdzie wraz z dyrektorem Ryszardem Turkiewiczem prowadził Galerię Małych Form Graficznych AS. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie swoją wiedzę introligatorską przekazuje studentom projektowania ksiażki. Wraz z nimi realizuje unikatowe wydawnictwa i publikacje.

Data: piątek, 7 kwietnia, godz. 17:00

Cena: 70 zł

Miejsce: Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5

Czas trwania warsztatów:  3-4 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 5

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY RAMIARSKIE

Dwudniowe warsztaty z Mistrzem Ludomirem Domańskim. Przynieś własne zdjęcie, grafikę lub obraz i wykonaj do niego oryginalną oprawę.

Uczestnicy poznają tajniki pracy ramiarza: rodzaje opraw, materiały i narzędzia. W części praktycznej uczestnicy dobiorą odpowiedni kolor i wielkość passe-partout oraz kolor i profil listwy, szybę, plecy i sposób zawieszenia. Następnie złożą wszystkie elementy w całość i dobiorą okucia.

Ludomir Domański jest Mistrzem pozłotnictwa artystycznego. Jego Pracownia Pozłotnicza Ramy – Domański została założona w 1978 roku. Podstawowa specjalizacja to wykonywanie ram do obrazów i luster, oprawa obrazów i konserwacja zabytkowych ram i złoceń. Mistrz Ludomir Domański jest wybitnym ekspertem w branży pozłotnictwa. Przekazuje swoją wiedzę młodym adeptom tej sztuki, jako wykładowca w Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu.

Każdego uczestnika prosimy o przyniesienie pierwszego dnia warsztatów własnego zdjęcia czy obrazu (najlepiej prace papierowe pod szkło) o wymiarach maksymalnie do 30x40cm.

Data: sobota, 25 marca, godz. 12:00 oraz sobota, 8 kwietnia, godz. 12:00 (dwa spotkania dla tej samej grupy)

Cena: 50 zł+ opłata za wybraną listwę, karton passepar-tout, dodatki – od 35zł do 130zł

Miejsce: Pracownia Ramy Domański,  ul. Bolesława Chrobrego 28, Wrocław

Przewidziana ilość miejsc: 6

———————————————————————————————————————————————-

WIELKANOCNE WARSZTATY SZYDEŁKOWE Z MARIĄ BURAS (MARIA POTRAFI)

W trakcie warsztatów z Panią Marią uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy szydełkowych ściegów i stworzyć oryginalne ozdoby wielkanocne. Podczas zajęć będzie można się dowiedzieć czym jest oczko, a także poznać podstawowe techniki szydełkowania takie jak słupki, półsłupki, czy oczka ścisłe. Uczestnicy stworzą także ozdobę, którą będą mogli zabrać do domu.

Maria Buras szydełkuje od dziecka, jej motto brzmi:” dzień bez szydełka to dzień stracony”. Prowadzi na Nadodrzu pracownię “Maria Potrafi”, w  której zajmuje się między innymi przeróbkami krawieckimi, szyciem na miarę oraz tworzeniem oryginalnych przedmiotów dekoracyjnych. Jej prace można obejrzeć i nabyć w jej nadodrzańskiej pracowni, a już wkrótce także w internetowym sklepiku.

Data: I termin: środa, 29 marca, godz. 17:00, II termin: czwartek, 6 kwietnia, godz. 17:00

Miejsce: Infopunkt Nadodrze, ul. Wł. Łokietka 5/1, Wrocław

Cena: 50zł (cena uwzględnia wszystkie materiały)

Czas trwania warsztatów: 2-3 godziny

Przewidziana ilość miejsc: 7

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY JUBILERSKIE Z KASIĄ ZIĘBĄ

Podczas warsztatów w pracowni jubilerskiej Kasi Zięby będziecie mogli wejść do świata, jeszcze niedawno, mocno strzeżonego dla złotników, owianego mgłą magii i tajemnicy. Każdy uczestnik wykona miedzianą obrączkę na wymiar swojego palca, oraz parę kolczyków przy zastosowaniu tradycyjnych technik jubilerskich. Na tym etapie zapoznacie się z podstawowymi narzędziami i maszynami, BHP pracowni oraz zdobędziecie umiejętności podstawowej obróbki metalu, lutowania palnikiem, techniki tłoczenia, aplikacji oraz szlifowania, polerowania, oksydowania i zabezpieczania miedzi.

Plan warsztatu:

-Zapoznanie z pracownią jubilerską- BHP pracowni, obsługa podstawowych narzędzi i maszyn.

-Wykonanie obrączki miedzianej z tłoczonym wzorem.

-Zaprojektowanie i wykonanie fakturowanych kolczyków z wykorzystaniem techniki aplikacji – praca w miedzi i mosiądzu.

 

Data: sobota, 1 kwietnia, godz. 11:00 lub sobota, 8 kwietnia, godz. 11:00

Miejsce: ul. Gądowska 20, 54-214 Wrocław

Cena: 200zł (cena uwzględnia wszystkie materiały)

Czas trwania warsztatów:  4-5 godzin

Przewidziana ilość miejsc: 3

———————————————————————————————————————————————-

ZAKŁAD TAPICERSKI ANATOL KOROLCZUK

Przynieś własny mały mebel np. krzesło, pufę, bądź taboret i przy pomocy Anatola Korolczuka nadaj mu drugie życie. Uczestnicy poznają tajniki pracy tapicera, a każdy wyjdzie z własnym odnowionym meblem.

Anatol Korolczuk swój pierwszy warsztat założył po 5 latach nauki. Jak mówi, największą satysfakcję dają mu stare meble, które mają duszę, a każdy z nich jest jednostkowy. Kim jest tapicer?  Według Pana Anatola to artysta, matematyk, krawiec, stolarz, ślusarz oraz spawacz. Rzemieślnik, który robi wszystko. Posiada zmysł manualny i estetyczny.

Tkaniny dostępne są na miejscu. Istnieje także możliwość pracy na własnych materiałach

Data: sobota, 1 kwietnia, godz. 10:00

Cena: 120 zł

Miejsce: Zakład Tapicerski Anatol, ul. K. Jagiellończyka 7, Wrocław

Czas trwania warsztatów: 4-5 godzin

Przewidziana ilość miejsc: 4

Dodatkowe informacje: Przed przystąpieniem do warsztatów warto parę dni wcześniej odwiedzić warsztat Pana Anatola i przejrzeć katalogi tkanin tapicerskich: być może “tą jedyną” trzeba będzie wcześniej zamówić, aby dotarła na miejsce na czas. Jeśli chcecie pracować na własnych materiałach, to warto je wcześniej skonsultować z Panem Anatolem.

———————————————————————————————————————————————-

WARSZTATY KALIGRAFII

W takcie dwugodzinnych warsztatów kaligrafii, uczestnicy będą mogli nauczyć się podstaw w posługiwaniu się stalówką zamocowaną do obsadki i maczaną w atramencie. Tradycyjna technika, którą posługiwali się jeszcze nasi dziadkowie i pradziadkowie, obecnie jest stosowana w ręcznie wykonywanych kartkach okolicznościowych, plakatach i grafikach.

Na warsztat bierzemy klasyczny styl pisma Copperplate, czyli XVII-wieczny krój z charakterystycznymi zawijasami.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Rohleder, która pasjonuje się kaligrafią od ponad 4 lat. Odkąd spróbowała tej sztuki ciągle czegoś uczy, robi prace, poszukuje materiałów i nowych technik.

Data: 25 KWIETNIA, godzina 17:00

Cena: 40 zł

Miejsce:Łokietka 5- Infopunkt Nadodrze,  ul. Wł. Łokietka 5/1, Wrocław

 

Zapisy: https://goo.gl/xPkXvW

 

Patronuje nam:

POLSKA MAPA RZEMIEŚLNIKÓW

 

Skip to content