Przejdź do treści

Herstoryczny marzec na Nadodrzu

Herstoryczny marzec na Nadodrzu

Marzec to czas, w którym na całym świecie odbywają się liczne akcje i inicjatywy związane tematycznie z Dniem Kobiet. Również na Nadodrzu będzie to miesiąc poświęconym historiom kobiet. Poznamy ich twórczość, biografie, związane z nimi miejsca. Zagłębimy się w nadodrzańską herstorię – historię stawiającą w centrum opowieści kobiety: ich losy, doświadczenie i punkt widzenia.

 

Zaraz po obchodach Dnia Kobiet, przez całą sobotę 9 marca, w Infopunkcie odbędzie się kolejna edycja targów Moda Na Nadodrzu. Będziemy gościć młode wrocławskie projektantki, które zaprezentują design, rękodzieło i wyjątkowe ubrania własnego projektu. Jeszcze więcej estetycznych doznań zapewnią prace graficzne trzech autorek ilustracji: Julii Sikorskiej, mad corbeau (Magdalena Kruk) i Malwiny Lamch. Wernisaż wystawy grafik nawiązujących do Nadodrza i codziennych kobiecych obserwacji odbędzie się w czwartek, 14 marca.

 

Kolejne artystyczne wydarzenia czekają na nas w tygodniu poprzedzającym premierę audiospaceru herstorycznego. 20 marca zapraszamy na monodram „Kobieta-Rakieta. Rzecz o Oli Szczerbińskiej”. Jego autorka, Jagoda Siegień przedstawi historię jednej z najbardziej fascynujących postaci swoich czasów, prywatnie żony Józefa Piłsudskiego. Premiera audiospaceru to także okazja do dyskusji na temat historii kobiet. Czym właściwie jest herstoria i do czego jest nam potrzebna? O tym właśnie 21 marca porozmawiają Monika Piotrowska-Marchewa, Zośka Reznik oraz Anka Mierzejewska.

 

Finałem serii wydarzeń z kobietami w roli głównej będzie premiera audiospaceru
herstorycznego zatytułowanego „Nadodrze i inne kobiety”
, która będzie miała miejsce w niedzielę, 24 marca. Nagrana narracja dźwiękowa przedstawi kobiety związane w jakiś sposób z tą częścią miasta. Bohaterkami będą m.in. piosenkarka Anna German, rzeźbiarka Jadwiga Skomorowska (autorka rzeźby Macierzyństwo przy Bulwarze Słonecznym) czy współczesna artystka Kasia Kmita.

 

Autorką scenariusza spaceru jest Karolina Dzimira-Zarzycka, historyczka sztuki i polonistka, pisząca o polskiej kulturze i historii kobiet m.in. dla portali Culture.pl, Historia:poszukaj, Enter the ROOM czy Szajn, a także twórczyni wystawy edukacyjnej „Legendarna Pustowójtówna”. Tekst przeczytała Karolina Micuła, aktorka i laureatka honorowej nagrody WARTO za „połączenie sztuki ze społecznym zaangażowaniem”.

 

Na zakończenie herstorycznych wydarzeń w Infopunkcie Nadodrze wystąpi Zuzanna. W swoich kompozycjach przedstawia emocje i opowieści osnute wokół klimatu poezji śpiewanej i melodyjnej alternatywy. Laureatka wielu przeglądów, może pochwalić się występem na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej i zaszczytnym tytułem Pieśniarki Roku.

 

9.03

Moda na Nadodrzu

Infopunkt na ul. Łokietka 5 zamieni się w galerię mody kilkunastu zdolnych wrocławskich projektantek, których ubrania i dodatki będzie można obejrzeć przez cały dzień.  Design, dodatki, biżuteria, ubrania, rękodzieło – wszystkie oryginalne i stworzone z kreatywnym zacięciem.

 

14.03, godz. 18:00

Wystawa grafik: Julia Sikorska, mad corbeau, Malwina Lamch

Wernisaż wystawy młodych graficzek związanych z Nadodrzem. Julia Sikorska zajmuje się malarstwem, studiuje na ASP i montuje GIF-y ze zwierzętami. mad corbeau, czyli Magdalena Kruk, tworzy plakaty i kolaże inspirowane stylem skandynawskim. Malwina Lamch tworzy grafiki i zajmuje się brandingiem. Wszystkie inspirują się wrocławskim Nadodrzem, a ich prace krążyły po mieście przy okazji wydarzeń kulturalnych osiedla. Z okazji miesiąca kobiet na Nadodrzu zapraszamy na prezentację ich prac graficznych w Infopunkcie.

 

20.03

Monodram Jagody Siegień „Kobieta-Rakieta. Rzecz o Oli Szczerbińskiej”

Mało kto wie, że Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska, rozpoznawana głównie jako druga żona Marszałka Piłsudskiego oraz matka ich córek, była niesamowitą kobietą o ogromnej sile charakteru. Konspiratorka, działaczka społeczna, patriotka oraz jedna z pierwszych polskich feministek. Monodram Jagody Siegień przedstawia kilka opowieści o tym, kim była młoda Aleksandra – niektóre z nich są nad wyraz aktualne. Była to postać wyprzedzająca czasy, w których żyła: postać na miarę ikony polskich kobiet.

Bilety: 15/20 zł (w dniu wydarzenia)

 

21.03, godz. 18:00

„Wokół Ronda Anny German, czyli po co nam herstoria?” – debata

Wydarzeniem towarzyszącym premierze audiospaceru herstorycznego po Nadodrzu jest debata poświęcona historii kobiet. Czym właściwie jest herstoria? Z czego wynika nieobecność kobiet w przestrzeni publicznej? W dyskusji wezmą udział: dr Monika Piotrowska-Marchewa (Instytut Historii UWr), Zośka Reznik (Instytut Historii Sztuki UWr, ASP) oraz Anka Mierzejewska – wrocławska artystka prowadząca pracownię na Nadodrzu. Debatę poprowadzi Karolina Dzimira-Zarzycka.

 

 

24.03, godz. 12:00

„Nadodrze i inne kobiety” – premiera audiospaceru herstorycznego po Nadodrzu

W marcu będzie miał premierę nowy audiospacer po Nadodrzu – tym razem osnuty wokół historii kobiet. Jakie postaci są związane z tą częścią miasta? Gdzie można znaleźć ich ślady? Który patron nadodrzańskiej ulicy był przeciwnikiem równouprawnienia kobiet? Tego wszystkie dowiedzą się uczestnicy spaceru herstorycznego. A jeśli ktoś przegapi premierę? Zawsze będzie mógł odsłuchać nagrania w aplikacji Audiotrip. Autorką scenariusza jest Karolina Dzimira-Zarzycka, a tekst czyta Karolina Micuła.

 

 

24.03, godz. 18:00

Koncert Zuzanny

Wedle słownikowej definicji jest kompozytorką i tekściarką, ale woli myśleć o sobie jako o dziewczynie piszącej piosenki. Gra na gitarze i pianinie, ale ostatnimi czasy coraz większą czułością darzy swój mały akordeon. Twierdzi, że cokolwiek dzieje się na scenie, przede wszystkim powinno być prawdziwie. Stara się podchodzić z szacunkiem zarówno do dźwięku, jak i słowa, a od pewnego czasu nieustająco krzepi ją myśl, że cokolwiek się zdarzy, można o tym napisać.

 

Bilety: 15/20 zł (w dniu wydarzenia)

 

Daty:

 

9.03  Moda na Nadodrzu

14.03, godz. 18:00 Wystawa grafik – mad_corbeau, Julia Sikorska, Malwina Lamch.

20.03, 18:00 Monodram Jagody Siegień „Kobieta-Rakieta. Rzecz o Oli Szczerbińskiej”

21.03, godz. 18:00 „Wokół Ronda Anny German, czyli po co nam herstoria?” – debata

24.03, godz. 12:00 Premiera Herstorycznego Audiospaceru po Nadodrzu

24.03, godz. 18:00  Koncert Zuzanny

 

Skip to content