Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Historie mówione Wrocławia – Nadodrze i Przedmieście Oławskie

12 lipca 2018 @ 20:00 - 23:00

 

Historie mówione Wrocławia – opowieści mieszkańców Nadodrza i Przedmieścia Oławskiego.

>>> Zapraszamy na spotkanie do „Kawiarenki Sąsiedzkiej”.
Spotykamy się przy kawie i cieście, oraz zapraszamy gości specjalnych. Wykłady, dyskusje, pokazy filmowe. O mieście, przestrzeni, animacji lokalnej.

Tym razem porozmawiamy o historiach mieszkańców Wrocławia. Pretekstem do dyskusji są zbiory opowieści sąsiedzkich z dwóch osiedli Wrocławia – Nadodrza oraz Przedmieścia Oławskiego. Te pierwsze zostały zebrane w formie Audiospacerów po Nadodrzu, a drugie w projekcie Muzeum Etnograficznego „Słuchaj Przedmieścia!”.
Fragmenty obu zbiorów będzie można usłyszeć podczas spotkania w Infopunkcie Nadodrze.

Naszymi gośćmi będą:
Marta Derejczyk (Muzeum Etnograficzne) – kuratorka wystawy „Słuchaj Przedmieścia!”
Krzysztof Nowak (Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich) – historyk, współpracował przy projektach zbierających historie wrocławian.
Jerzy Żurko (Uniwersytet Wrocławski) – socjolog, badacz materiałów jakościowych dotyczących historii Wrocławia.

Wystawę prezentującą archiwum historii mówionych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym od 23 czerwca do 26 sierpnia. Fragmenty wspomnień mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, dotyczące ich miejsca pochodzenia, okoliczności przybycia do Wrocławia oraz lat powojennych, zostały zaprezentowane w postaci nagrań audio, które odsłuchać można na wystawie. Prezentację uzupełniają wydruki fotografii z prywatnych archiwów.
Więcej na stronie:
http://www.muzeumetnograficzne.pl/index.php?lang=pl&section=wystawy_czasowe&page=wystawy_czasowe_szczegoly&id=119

Z kolei jeden z audiospacerów dostępnych w aplikacji Audiotrip to opowieść o Nadodrzu prowadzona słowami jego mieszkańców. Osobliwy Audiospacer po Nadodrzu jest o ludziach, którzy Nadodrze znają jak własną kieszeń, którzy tam tworzą i którzy o tym opowiedzieli. Co upiekli i zjedli czerwonoarmiejcy po zdobyciu Wrocławia, jakie skarby leżą zakopane tuż pod trawnikiem parku Staszica, którędy prowadził skrót z Nadodrza na Kleczków oraz gdzie Przemek Witkowski chadza na pierogi. Narracja spaceru poprowadzi przez różne, czasem nieoczywiste, miejsca Nadodrza gdzie spotkamy się z prywatnymi historiami jego mieszkańców.
Spacer został zrealizowany przez Fundację Dom Pokoju, oraz Wrocławski Teatr Radioaktywny.
Więcej na stronie:
http://www.dompokoju.hekko24.pl/Lokietka5/audiospacer/

Szczegóły

Data:
12 lipca 2018
Czas:
20:00 - 23:00
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, ,