Przejdź do treści

Premiera audiospaceru muzycznego – Radio Nadodrze

Dzień dobry, tu Radio Nadodrze.

W sobotę, 27 kwietnia zapraszamy na dźwiękowy spacer ścieżkami Nadodrza.
„Na żywo” będzie można ich wysłuchać podczas spaceru po Nadodrzu, który poprowadzi twórca Radia Nadodrze – Hubert Kostkiewicz. Start o 16:00 z mostu Pomorskiego. 

Kolejny z serii audiospacerów po Nadodrzu przedstawia środowisko muzyczne osiedla – zespoły, które tutaj grają, twórców inspirujących się okolicą i miejsca najciekawszych lokalnych koncertów. Przygotowany program pozwala na samodzielne odkrywanie nadodrzańskich scen i dźwięków, wcześniej jednak sobotni spacer pozwoli na wizytę w miejscach gdzie powstawały utwory ważne dla mieszkańców.

Startujemy w sobotę, 27 kwietnia o godzinie 16:00 z Mostu Pomorskiego.

Szkoła Lecha Janerki i Małe Instrumenty w CRK

Pamiętam jeden z ich pierwszych koncertów Nadosquadu, który organizowaliśmy w nielegalnie zajętej przestrzeni. Zabawne, było to dokładnie to samo pomieszczenie, które dzisiaj jest pracownią Pawła Romańczuka – tyle że jeszcze` przed rewitalizacją.

Muzyka na Nadodrzu dobiega z każdego miejsca – na podwórkach grała kapela Dreptaki, do Liceum Ogólnokształcącego nr 3 chodził Lech Janerka, Małe Instrumenty tworzył w swojej pracowni Paweł Romańczuk, a w CRK (i w słusznej sprawie) bębni podwórkowa samba.

Przewodnikiem po muzycznym Nadodrzu będzie Hubert Kostkiewicz, muzyk, organizator koncertów i przede wszystkim gitarzysta formacji The Kurws, która powstała w salce Centrum Reanimacji Kultury.

Audiospacer muzyczny jest okazją do samodzielnego poznania historii najbardziej artystycznego osiedla we Wrocławiu. Korzystając z aplikacji izi.TRAVEL będzie można posłuchać utworów stworzonych na Nadodrzu i historii o ich powstaniu. Odwiedzając kolejne miejsca nadodrzańskiej sceny muzycznej, spotkamy się z wieloma jej przedstawicielami – pochodzącymi z różnych pokoleń, grający od punka, przez akustyczną improwizację aż do folkowych dźwięków podwórkowych.


„Radio Nadodrze” nadaje także w Internecie – jako cykl podkastów na temat różnych dziedzin sztuki powstającej na tym osiedlu.  Są to opowieści mieszkańców o Nadodrzu, nagrane w formie dźwiękowej: dostępne są ścieżki związane z historią, miejscami kultury, filmami kręconymi na osiedlu, czy herstorią mieszkanek Nadodrza.

Wszystkich Audiospacerów po Nadodrzu posłuchać można w aplikacjach izi.TRAVEL i Audiotrip.
Będą też dostępne w formie podkastu na Spotify i w innych aplikacjach z internetowymi audycjami.

Realizatorzy Radia Nadodrze

O ile spacerowanie polega na tym, że przemieszczamy się z punktu a do punktu b i tak dalej, to transmisje, których posłuchacie to opowieści istniejące równolegle.

Autorem nagrań, koncepcji i scenariusza jest Hubert Kostkiewicz.
Muzyk, animator, dziennikarz. Przez prawie 15 lat współtworzył oddolne centrum społeczno-kulturalną Centrum Reanimacji Kultury (CRK). W 2010 roku w imieniu kolektywu CRK odbierał nagrodę dla dolnośląskiego animatora kultury. Od ponad 20 lat organizuje koncerty i inne wydarzenia w Polsce i za granicą. Animuje lokalne środowiska i tworzy sytuacje do wzajemnego ich przenikania się i współpracy. Interesują go praktyki samoorganizacyjne, a także wpływ działań kulturalnych na budowanie więzi społecznych. Jako gitarzysta zespołu KURWS zagrał kilkaset koncertów w Europie i Azji. Ostatnio fascynuje się abstrakcyjną muzyką elektroakustyczną i improwizowaną. Grał m.in z Łukaszem Rychlickim, Piotrem Pawlakiem, Piotrem Zabrodzkim, Maciem Morettim, Piotrem Łyszkiewiczem czy Erykiem Wongiem.

Mastering przygotował Piotr Semiras z Tranzystor Studio, a logotyp Radia Nadodrze stworzył Sławek ZBIOK Czajkowski, czyli połowa duetu artystycznego Dwa Zeta.

Produkcja: Fundacja Dom Pokoju na zlecenie Gminy Wrocław

Fragmentu audiospaceru, m.in. wywiad z Lechem Janerką dostępny jest na platformie Anchor.fm (także na Spotify i w aplikacjach z podkastami)
https://anchor.fm/radio-nadodrze

Skip to content