Przejdź do treści

Październik w Infopunkcie

 

Niezwykłe Nadodrze – do zobaczenia i usłyszenia

 

W ciągu następnych dwóch tygodni zapraszamy do poznania Nadodrza z różnych perspektyw – korzystając z nowych i starych zdjęć, spacerów oraz historii zawartych w Audiospacerze Filmowym.

 

12.10, godz. 18:00 – wystawa fotografii: Mikrokoncerty na Nadodrzu

12.10, godz. 19:00 i 14.10, godz. 11:00 – Niezwykłe Nadodrze – spacery z przewodnikiem
(po polsku i ukraińsku)

15.10, godz. 12:00 – premiera Podcastu o filmowym Nadodrzu

18.10, godz. 18:00 – Nadodrze na pocztówkach – spotkanie wspomnieniowe z Wojciechem Machem

 

Jesienne wydarzenia w Infopunkcie Łokietka 5 rozpoczniemy w najbliższy piątek wystawą zdjęć prezentujących serię występów muzycznych „Mikrokoncerty na Nadodrzu”. Następnie, w weekend, dwa spacery z przewodnikiem po „Niezwykłym Nadodrzu” –sobotni prowadzony będzie w języku polskim, a niedzielny – w języku ukraińskim. Początek tygodnia to pierwszy odcinek kolejnego sezonu Podcastu o Nadodrzu – tym razem posłuchamy opowieści filmowych. A podczas czwartkowej Kawiarenki Sąsiedzkiej powspominamy historie mieszkańców zawarte w starych pocztówkach.

Wystawa: Mikrokoncerty na Nadodrzu (12 października)

Za sprawą Adriana Siegle i jego projektu „Mikrokoncerty na Nadodrzu” nasze osiedle wypełniło się muzyką; pomysł polegał na organizacji 5 koncertów 5 różnych artystów w 5 różnych lokalizacjach na terenie osiedla. Celem akcji było zaprezentowanie muzyki w prywatnych miejscach, aby mieszkańcy Nadodrza mogli jej posłuchać razem ze swoimi sąsiadami.

Na kameralnych koncertach mieliśmy przyjemność gościć takich artystów jak: Francis Tuan, João de Sousa, Pola Chobot & Adam Baran, NadoSquad oraz Wojciech Mach & Przyjaciele.

Zdjęcia z kameralnych występów muzycznych będzie można zobaczyć teraz na specjalnej wystawie w Infopunkcie. Autorami fotografii, oraz nagrań wideo są Adam Kuźniar i Daniel Filipek. Podczas wernisażu będzie można obejrzeć zdjęcia, oraz posłuchać fragmentów tytułowych Mikrokoncertów.

Projekt jest realizowany w ramach programu Mikrogranty Strefa Kultury Wrocław.

Spacer: Niezwykłe Nadodrze (12 i 14 października)

Zapraszamy na spacer przez podwórka, zaułki, bramy… Pracownie wybranych artystów i rzemieślników. Odkryj z nami najciekawsze murale i ich historie, miejsca, które warto odwiedzać. Spotkaj artystów, którzy wybrali Nadodrze jako przestrzeń swojej pracy twórczej.

Kończąc serię nadodrzańskich spacerów z przewodnikami, prezentujemy dwa warianty wędrówek po artystycznym osiedlu: w języku polskim i ukraińskim. Oba spacery będą opowieścią o street arcie osadzoną w nadodrzańskiej przestrzeni. Spacer w języku ukraińskim poprowadzi Khrystyna Moldavchuk – historyczka z wykształcenia, współpracująca z Fundacją Ukraina.

Wielojęzyczność ścieżek spacerowych pozwoli na pokazanie osiedla w szerszym wymiarze, także kulturowym. Spacery są darmowe i dostępne dla każdego, niezależnie od pochodzenia lub stopnia znajomości okolicy. Zapraszamy gości, turystów, studentów, a także mieszkańców chętnych do wyjścia poza tradycyjne lokacje historycznego Nadodrza.

Ruszamy spod Bramy Nadodrza (mural na rogu Łokietka i Drobnera).

Podcast: Audiospacer po filmowym Nadodrzu (pierwszy odcinek 15 października)

Rozpoczynamy kolejny sezon Podcastu o Nadodrzu – opowieści dźwiękowych o sztuce i historii artystycznego osiedla. W „Osobliwym Audiospacerze” swoje historie oraz twórczość przestawiali artyści związani z Nadodrze. Tym razem będzie można posłuchać o filmach kręconych na Nadodrzu i starych kinach ukrytych wśród podwórek

Autorka narracji, Anna Streczeń, skupiła się na historii i współczesności Nadodrza – mowa jest o klasycznych kinach Lalka i Pionier, opowieść przedstawia kilka faktów z początków historii kina we Wrocławiu oraz spojrzenie za kulisy kinowej operatorki sprzed wojny. Nadodrze wciąż fascynuje twórców – z podcastu będzie można się dowiedzieć jak wyglądał plan Stevena Spielberga, sprawdzimy przez które okno patrzył Gustaw Holoubek oraz zlokalizujemy ulicę, która spodobała się czeskim filmowcom.

Odnośniki do nagrań o Nadodrzu będzie można znaleźć na naszych stronach internetowych, oraz w najpopularniejszych platformach podcastowych. Filmowych historii można w każdym momencie posłuchać Korzystając z dźwiękowego spaceru w aplikacji Audiotrip.

Wspomnienia: wieczór przy nadodrzańskich pocztówkach z Wojciechem Machem
(18 października)

Każdy mieszkaniec Nadodrza ma swoją historię. Podczas spotkania w „Kawiarence Sąsiedzkiej” chcemy wspólnie powspominać ciekawe, pouczające, zaskakujące, a często wzruszająca osiedlowe opowieści. Zapraszamy mieszkańców do podzielenia się z nami swoimi historiami przez pokazanie archiwalnych zdjęć oraz pocztówek.

Gospodarzem wspomnieniowego wieczoru będzie Wojciech Mach – wieloletni dziennikarz i wodzirej. Pan Wojciech od lat zbiera archiwalne zdjęcia i nagrania pokazujące, jak wyglądało Nadodrze przed wojną i zaraz po niej. Jego cykl spotkań w Infopunkcie „Kadry dawnego Nadodrza” cieszył się bardzo dużą popularnością, teraz czas na oddanie głosu mieszkańcom osiedla.

Przysmaki: Już wkrótce Specjały Nadodrza

Kulinarne święto Nadodrza, podczas którego będzie można skosztować gastronomicznych specjalności osiedla odbędzie się w ostatni weekend miesiąca, 27 i 28 października.

Skip to content