Kontakt

Godziny pracy: pon - pt 9:00 - 17:00

Zespół

Kontakt

Infopunkt Nadodrze
Wrocław, ul. Władysława Łokietka 5/1
tel.: +48 883 047 310
infopunkt@lokietka5.pl

Skontaktuj się
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Duże jest piękne. Wstęp do badań nad grubością – wykład F/M Festiwal

23 maja 2015 @ 14:00 - 25 maja 2015 @ 16:00

Marta Usiekniewicz
Agata Chełstowska
Anna Kurowicka

moderacja: Agnieszka Kotwasińska

W czasie wykładu omówimy historię krytyki grubych ciał, zastanowimy się nad tym jak tworzy się narracje romantyczne z grubymi bohaterami w rolach głównych, oraz przedstawimy modowy gruby aktywizm.

Spotkanie dyskusyjne „Zagubione dziewczyny”? Antybohaterki w kulturze popularnej

Agnieszka Kotwasińska, Anna Kurowicka

Chciałybyśmy poprowadzić spotkanie dyskusyjne, na którym porozmawiamy z uczestniczkami o współczesnych postaciach antybohaterek w książkach, filmach i serialach. Przyczynkiem do dyskusji będzie Amy Dunne, główna bohaterka popularnej książki Gillian Flynn, „Zagubiona dziewczyna”, oraz jej ekranizacji z Benem Affleckiem i Rosamund Pike (2014). Obie wersje tej historii wywołały falę dyskusji na temat ich feministycznego lub antyfeministycznego przesłania. Amy Dunne była interpretowana jako przewrotnie zbudowana postać dokonująca zemsty za grzechy mizoginicznej popkultury i seksistowskich mężczyzn, bądź jako karykatura socjopatycznej manipulantki. W czasie spotkania chciałybyśmy wspólnie zastanowić się m.in. nad takimi pytaniami: Jak odczytujemy „Zagubioną dziewczynę” i postać samej Amy? Kim są jej poprzedniczki i współczesne jej antybohaterki? Skąd bierze się ogromna liczba i popularność męskich antybohaterów, takich jak House, Sherlock Holmes czy Walter White, i dlaczego tak niewiele jest ich kobiecych odpowiedników? Jak się czujemy czytając książki czy oglądając filmy o antybohaterkach? Jakie emocje i nastroje wyrażają takie postacie? Czy można je uznać za feministyczne, czy raczej za antyfeministyczne wizerunki kobiet?

Chciałybyśmy żeby spotkanie miało formę dyskusji, zatem znajomość filmu i/lub książki „Zagubiona dziewczyna” jest mile widziane.

Szczegóły

Start:
23 maja 2015 @ 14:00
Koniec:
25 maja 2015 @ 16:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze
ul. Łokietka 5
Wrocław, 50-243 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 883 047 310
Strona internetowa:
http://home/dompokoj/domains/dompokoju.hekko24.pl/public_html/Lokietka5/Home

Organizator

Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze
Telefon:
883 047 310
Email:
infopunkt@lokietka5.pl
Strona internetowa:
lokietka5.pl